Ç O C U K F A K Ü L T E S İ

Uzay Bilimleri Fakültesi

Üyelerimiz bir astrofizikçi olarak,yıldızları,galaksileri ve evreni keşfetmek için proje yazma deneyimlerinde bulunacaklar, büyük teleskoplardan gercek uzay verilerini kullanarak araştırma yapmayı, sonunda bu verileri anlamlandırmayı eğlence dolu videolarla keşfedecekler.

 • box
  Uzay Cisimlerini Tanımak
 • box
  Astronomi Hakkında Fikir Sunabilmek
 • box
  Gözlem ve Ölçü Aletlerinin Kullanımı

Dr. Umut Yıldız

 • Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı

  Merhabalar geleceğin Uzay Bilim İnsanları; ben Dr.Umut Yıldız. NASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory (JPL)’de derin uzay iletişimi ve astrofizik alanlarında araştırmacı olarak çalışıyorum. Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü mezunuyum, Hollanda’da Groningen Üniversitesi’nde yüksek lisansımı ve Leiden Üniversitesi Gözlemevi’nde de Molekül Astrofiziği alanında doktoramı tamamladım. Herschel Uzay Teleskobunu kullanarak yıldız oluşum bölgelerinde su ve oksijen moleküllerinin keşfini yapan takımda yer aldım. Çalışma konularım arasında derin uzay iletişimi, yıldız oluşumu ve büyük veri analizi ile bilgi madenciliği var. Şimdi siz geleceğin astrofizikçileri ile bu fakültede uzay hakkında keşifler ve araştırmalar yapmak için sabırsızlanıyorum..

messenger

Çocuk Fakültesi çocukların kendi yetenek ve ilgi alanlarını keşfetmelerini, meslekleri oyunlaştırarak deneyimlemelerini, meslek edinimi konusunda yol gösterici olmayı, sorumluluk bilincini meslekleri öğretirken aşılamayı ve ilgi ve isteklerine paralel deneyim kazanmalarını sağlamayı amaçlamaktadır.