Ç O C U K F A K Ü L T E S İ

Girişimcilik Fakültesi

Girişimcilik Fakültesi: Üyelerimiz bu fakültede bir iş kurabilmek için ihtiyaçları olacak bilgilere ulaşacaklar. Gelecekte kendi işini kurmak isteyen çocuklar için hazırlanmış bu fakültede çocuklar kendi işini kurmak için fikirler üretmeyi, ürettiği fikri bir işe dönüştürmeyi, bir işin ve işyerinin kuruluşunu ve bu işi başkalarına nasıl tanıtacaklarını keşfedecekler. Fakülteyi bitiren çocuklar “Profesör Girişimci” olarak mezun olacaklar ve İş Dünyası bölümümüzde online görevler alabilecekler.

 • box
  Fikir Üretmeyi
 • box
  Ürettiği Fikri İşe Dönüştürmeyi
 • box
  İşini Tanıtmayı Öğrenecekler

Şöhret Pakiş

 • Girişimcilik Fakültesi Dekanı

  Şöhret Pakiş, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans derslerini tamamladı. Kariyerine Pfizer Türkiye’de İnsan Kaynakları alanında başlayan Şöhret, 2004 yılında Polin ekibine katıldı. Holdinge bağlı 8’i Türkiye’de 12’si yurtdışında bulunan toplam 20 şirketin Marka ve İletişim Direktörü olarak çalıştı.
  Şöhret, 2014 yılından bu yana dünyanın en büyük atraksiyon ve rekreasyon organizasyonu olan Amerika merkezli “International Association of Amusement Parks and Attractions (IAAPA)’ın” Avrupa komitesinde; 2016 yılından bu yana da Avrupa, Afrika ve Ortadoğu bölgelerini de kapsayan IAAPA EMEA yönetiminde ilk ve tek Türk yönetici olarak görev yaptı. Merkezi Amerika Birleşik Devletleri olan, Dünya Su Parkları Birliği (World Waterpark Association / WWA) tarafından, her yıl su parkları ve rekreasyon alanında anlamlı katkıda bulunan, değer katan ve özel başarı gösteren kişi veya kuruluşlara verilen ‘’Executive Board Award’’ ödülü 2022 yılında kendisine verildi ve bugüne kadar bu ödüle Avrupa’dan ve Türkiye’den layık görülen ilk kadın yönetici oldu. 2023 yılında ise İngiltere’de yayınlanan Interpark dergisinin Women of Influence listesinde yer alan Türk kadın yönetici oldu.


  2021 yılında Prof. Dr. Sinan Canan’ın “Açık Beyin Belgeselleri’ne” katılan Şöhret, aynı zamanda nörobilim ile rekreasyon kavramı arasındaki bağı oluşturan “nörorekreasyon kavramını” ilk defa ortaya koyan ilk uygulamalı nicel çalışmayı geliştirmiştir. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Nörobilim alanında yüksek lisansını tamamlayan Şöhret, nörobilimin eğlence, rekreasyon ve atraksiyon sektöründe uygulanması, rekreasyon ve mutlu şehir ilişkisi konularında da çalışmalara katkı vermektedir.
  ‘’Nörorekreasyon: Rekreasyon ve Sinirbilim Arasında Köprü Kuran Kavramsal Bir Çerçeve’’ ve ‘’COVID-19 Döneminde Serbest Zaman Akışı” konulu makaleleri International Journal of Recreation and Sport Science dergisinde yayınlanmıştır. Ayrıca Routledge’ın Serbest Zaman Çalışmaları araştırma kitabının 3. bölümüne ‘’COVID-19 Pandemisi Sırasında Ev Tabanlı Eğlencede Ritimler’’ makalesi ile katkıda bulunmuştur.

  Türkiye Eğlence Parkları Derneği (TEPEA) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Marka ve Eğitim Komite Başkanı olarak çalışmaktadır. Şöhret; IAAPA Honors Komite üyesidir. IAAPA Attractions (USA), IAAPA Europe (EAS), WWA Show, Southeast Environment and Recreation Research Conference USA (SERR), China Amusement Conference (CAAE), European Waterpark Association Conference (EWA), Atrax, Nature Talks gibi organizasyonlarda ana konuşmacı ve/veya moderatör olarak yer almıştır.
  Indiana (USA), Marmara, Boğaziçi, Yeditepe, İstanbul, İstanbul Teknik, Üsküdar, Sabancı ve Koç Üniversitelerinde “Marka ve İletişim, Organizasyonel Pazarlama, Rekreasyonel Çalışmalar, Girişimcilik” gibi konularda lisans, yüksek lisans ve doktora derslerinde konuk olarak yer almıştır.

messenger

Çocuk Fakültesi çocukların kendi yetenek ve ilgi alanlarını keşfetmelerini, meslekleri oyunlaştırarak deneyimlemelerini, meslek edinimi konusunda yol gösterici olmayı, sorumluluk bilincini meslekleri öğretirken aşılamayı ve ilgi ve isteklerine paralel deneyim kazanmalarını sağlamayı amaçlamaktadır.